جراحی گوارش

در گوارش

دستگاه گوارش

دستگاه گوارش یکی از دستگاه‌های فعال در بدن انسان و بعضی از جانداران است. دستگاه گوارش انسان که از دهان تا مقعد امتداد دارد،
از لولهٔ گوارشی و غده‌های گوارشی تشکیل شده‌است و حدود هفت متر طول دارد. غدد گوارشی شامل غده‌های بزاقی، غده‌های دیوارهٔ معده و روده، پانکرآس و کبد است.

لولهٔ گوارشی نیز شامل دهان، حلق، سرخ‌نای (مِری)، معده، رودهٔ باریک، رودهٔ بزرگ و راست‌روده می‌شود. هر چیزی که وارد معده می‌شود با آنزیم‌های درون معده مخلوط می‌گردد تا با اجزا ساده‌تری تجزیه شود. سپس این مخلوط از معده خارج شده و به روده‌ها می‌رود تا از آنجا، مواد غذایی تجزیه شده جذب جریان خون شوند. مواد غذایی تجزیه شده از طریق جریان خون به سرتاسر بدن می‌روند و در اختیار یاخته‌های بدن قرار می‌گیرند تا در آنها مصرف شده و یا ذخیره شوند. اجزای غذایی که جذب نمی‌شوند از بدن دفع می‌گردند.

انجام این عمل پیش روی جراح است و به روش سنتی جراحی باز است، یا اینکه می‌تواند از روش جراحی لاپاروسکوپیک این عمل را انجام دهد.
خونریزی داخلی عمل جراحی لاپاروتومی بسته به نوع برش، باعث دسترسی به ارگان‌های مختلف شکمی می‌شود، از جمله: اندام‌های دستگاه.
پیلوروپلاستی(به انگلیسی: pyloroplasty) نوعی عمل جراحی می‌باشد که در آن به گشاد کردن و ترمیم پیلور پرداخته می‌شود.

با انجام این عمل به تخلیهٔ خونریزی دستگاه گوارشی تحتانی (تغییرمسیر از خونریزی تحتانی) اثر صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌شود که سبب زخم مخاط دستگاه گوارش می‌شود. خونریزی‌ های (GIB) به دو دسته با منشأ فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شوند.

موارد اضطراری جراحی دستگاه گوارش

آپاندیسیت و کولسیستیت نمونه ای از موارد اضطراری دستگاه گوارش بوده که نیاز به جراحی دارند. انسداد روده ها، سوراخ های روده و فتق های خفیف، موارد اضطراری جراحی رایج هستند. این جراحی  برای درمان چندین سرطان شایع از جمله سرطان معده، سرطان لوزالمعده و کولون و بعضی از بیماری هایی که نیازمند عمل جراحی مانند پانکراتیت نیستند، هم مورد استفاده قرار می گیرد. پانکراتیت حاد و آسیب های مختلف شکمی در بیماران بستری در بخش اورژانس بسیار متداول می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مطالب مشابه

نظرات