جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید در کرج غده‌ای کوچک شبیه به یک پروانه است. این غده در ناحیه تحتانی و قدامی گردن درست زیر محفظه صوتی (حنجره) واقع شده است.
تیروئید هورمون‌هایی را تولید می‌کند که وظیفه خون‌رسانی به تمام بافت‌های بدن را بر عهده دارند. همچنین به تنظیم سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند و طی این فرآیند موادغذایی به انرژی تبدیل می‌گردند. علاوه براین، کنترل عملکرد صحیح ارگان‌ها و کمک به حفظ حرارت بدن بر عهده این غده قرار دارد.
بعضی‌مواقع تیروئید هورمون بسیار زیادی تولید می‌کند. ممکن است مشکلات ساختاری مانند ورم و رشد کیست یا ندول را برای بدن بوجود آورند. هر وقت این مشکلات ساختاری رخ دهند،جراحی تیروئید ضرورت پیدا می‌کند. جراحی تیروئید مستلزم برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است.

برداشتن ندول تیروئید اصلی‌ترین دلیل جراحی تیروئید است، و تشخیص ندول از طریق نمونه‌برداری بیوپسی و با وارد کردن سوزنی باریک در غده تیروئید صورت می‌گیرد. اگر نتایج زیر از انجام بیوپسی بدست آید، برای آنها هم گزینه جراحی پیشنهاد می‌شود:

سرطان (سرطان پستانچه‌ای)؛

سرطان احتمالی (نئوپلاسم فولیکولار یا نتایج غیرمعمول)؛

بیوپسی بدون نتیجه قطعی؛

تست شاخص مولکولی بر روی نمونه بیوپسی که ریسک بدخیم بودن غده را نشان می‌دهد.همچنین اگر نتایج بیوپسی خوش‌خیم بودن ندول‌ها را تایید کند، یا اگر ندول‌ها همچنان در حال رشد هستند و با علائمی مانند (ناراحتی، مشکل بلعیدن غذا و غیره) همراه باشند، احتمالا درمان آنها از طریق جراحی پیشنهاد می‌گردد. علاوه براین، به منظور درمان پرکاری تیروئید (بیماری گریوز یا ندول سمی)، گواتر بزرگ و مولتی ندولار و گواتری که با علائم بیماری همراه باشد، گزینه جراحی پیشنهاد خواهد شد.

دلایل جراحی تیروئید

۱٫سرطان تیروئید

رایج ترین دلیل جراحی های تیروئید سرطان است. برای عمل تیروئید طبق تشخیص پزشک باید مقداری یا همه ی غده برداشته شود.

۲٫پرکاری تیروئید

اگر در فردی غده تیروئید به صورت ازار دهنده و غیر طبیعی رشد کند و باعث تورم و یا تنگی نفس شود، پزشک توصیه می کند مقداری از ان برداشته برداشته شود.

۳٫ندول های تیروئیدی مشکوک

۴٫درمان گواتر 

 

خطرات عمل تیروئید

عمل تیروئید اکثرا بی خطر است اما این جراحی هم مانند جراحی های دیگر خطراتی به همراه دارد.

  • عفونت
  • خوریزی
  • کم کار شدن هورمون پاراتیروئید
  • ضعیف شدن یا گرفتگی دائمی صدا
  • مسدود شدن راه تنفسی به دلیل خونریزی

بررسی های لازم قبل از عمل جراحی :

بیمار باید پیش از عمل توسط پزشک معاینه شود که شامل معاینه قلب و ریه ها می شود. خصوصا برای کسانی که بالای ۴۵ سال دارند و یا افرادی که به بیماری های قلبی دچار هستند باید قبل از عمل نوار قلب بدهند. همچنین کسانی که سابقه جراحی در ناحیه گردن را دارند و دچار تغییر صدا شده اند باید تار های صوتی شان بررسی شود. و باید معلوم شود عصب راجعه حنجره ای که طناب های صوتی را کنترل می کند به درستی عمل می کند یا خیر.  در اخر اگر مشکوک به سرطان مدولاری تیروئید باشید باید از لحاظ غده پاراتیروئید و غده فوق کلیوی هم باید بررسی شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
این پست توصیه می شود

نظرات