تزریق بوتاکس

در جراحی زیبایی

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع سم تولید شده به وسیله باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است و استفاده بیش از حد از این سم باعث یک نوع مصمومیت غذایی به نام بوتولیسم میشود. از یزرگترین عارضه تزریق بوتاکس میتوان به فلج شدن اشاره کرد که دانشمندان توانستند از این عارضه راهی مفید و درست به وجود بیاورند. تزریق مستقیم مقدار بسیار کم و رقیق شده این سم به برخی عضلات خاص باعث فلج و  ضعیف شدن  آن عضلات می گردد. بوتاکس (Botox) توسط کمپانی Ipsen و Allergan تولید می شود . تزریق بوتاکس در کرج یک روش مطمئن و کم هزینه برای جلوگیری از پیشرفت چروک‌های صورت است.

 

موارد زیبایی تزریق بوتاکس:

 1. درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن، چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان و … اشاره کرد.
 2. همچنین بوتاکس باعث بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود .(Chemical brow lift)
 3. از بوتاکس برای درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و دیستونی
 4. چین و چروک های اطراف چشم (Crow`s feet)
 5. درمان خطوط عرضی پیشانی
 6. چین و چروک روی بینی
 7. خط اخم بالای بینی

موارد درمانی

 • میگرن
 • افتادگی پلک
 • مثانه بیش فعال
 • پریدن عضلات چشم
 • گرفتگی در عضلات گردن
 • هایپرهیدروز(عرق کردن بیش از حد)
 • سربرال پالزی (برخی اختلالات عصبی)

ماندگاری بوتاکس

تاثیرات بوتاکس تا شش ماه وجود دارد که این مدت با توجه به سیستم بدنی فرد و  بستگی به عمق و میزان چروک ها، ناحیه ی تزریق و همچنین سن آن ها تغییر میکند و با بازگشت فعالیت عضلات ، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و نیاز به تزریق مجدد است.

عوارض تزریق بوتاکس صورت

کبودی موقت از شایعترین عوارض جانبی بوتاکس است، در برخی افراد امکان داردسر دردهایی ایجاد کند که در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق به پایان می رسند.
اگر بوتاکس توسط پزشک متخصص و در نواحی تعریف شده تزریق شود ممکن است خطرات جبران ناپذیری داشته باشد و از موارد شایع آن می توان به افتادگی پلک اشاره کرد.
اما به طور کل و در حالت طبیعی تزریق بوتاکس یک عمل بدون عارضه بوده و اصلا جای نگرانی وجود ندارد. سالانه چندین میلیون نفر در جهان از این روش جوانسازی استفاده  می کنند
و عارضه ای برای آن ها پیش نخواهد آمد.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

بوتولونیوم استفاده شده که در داروی بوتاکس وجود دارد، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ندارد. به علاوه هنگامی این سم کشنده است به گردش خون ما وارد شود. در استفاده‌های درمانی بوتاکس، تنها به صورت موضعی داخل عضله های کوچک از این سم استفاده می‌شود.البته باید توجه توجه داشته باشید که بوتاکس را جلوی خودتان انباکس کنند و از بوتاکس اورجینال و اصل استفاده کنند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و به هیچ عنوان نباید در ارایشگاه ها و کلینیک هایی که معتبر نیستند بوتاکس انجام دهید. نظر سازمان FDA این است که، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌های نظارتی درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای استفاده‌ های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شود.

مدت زمان ریکاوری پس از تزریق بوتاکس

به طور کلی، شما بعد از گذشت چند ساعت هیچ محدودیتی برای انجام کار های روزمره خد ندارید .و پس از ۳ تا هفت روز، تاثیرات آن و تغییرات شما آغاز می شوند. این مدت زمان با توجه به نوع داروی تزریق شده، نوع پوست شما و حتی تجربه پزشک شما وابسته است. پس از تزریق هم، نیازی به استراحت نخواهید داشت. اما باید تا حدود ۴ ساعت، سرتان را پایین نگیرید و دراز نکشید. همان طور که گقتیم، تاثیرات بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه باقی می ماند. توجه داشته باشید، ماهیچه ها و عضلاتی که در آنها تزریق انجام شده را باید به طور ارادی منقبض کنید.

هزینه بوتاکس

هزینه های بوتاکس به چند عامل بستگی دارد.

 1. اول برند بوتاکس است که قیمت ان همراه با دلار متغیر است. باید دقت داشته باشید برند هایی که مورد تایید FDA هستند برای شما استفاده شود. برند های متنوعی در بازار وجود دارد که هزینه ان نسبت به کیفیت ان متغیر است.
 2. دومین عامل محل تزریق است که برای هر کدام از نقاط صورت مقدار کمتر یا بیشتری باید تزریق شود.

کاربرد های درمانی بوتاکس

 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی).
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی.
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز).
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال.
 • اسپاسم عضلات گردن.
 • افتادگی پلک.
 • میگرن مزمن.

چند واحد تزریق بوتاکس در پیشانی مجاز است؟

به طور کل، مردان برای جوانسازی به دو الی سه واحد بیشتر از خانم ها، خصوصا در قسمت خطوط اخم میان ابرو ها نیاز دارند. به این دلیل که ماهیچه های مردان در این قسمت ها قوی تر است. هرچقدر چین و چروک ها شدید تر و عمیق تر باشد تعداد واحد های مورد نیاز برایجهت تزریق هم بیشتر خواهد شد. اما در آخر جهت تعیین تعداد واحدی که نیاز دارید، باید متخصص معتبر صحبت کنید. دریافت بیش از حد تعداد واحد بوتاکس پیشانی، می تواند موجب سنگینی یا افتادگی در مناطق آسیب دیده شود. از آنجا که سم مورد استفاده در این ماده باعث فلج عضلات می شود، تا زمانی که دارو از بین نرود ، نمی توانید آن عضلات را حرکت دهید.

نتیجه تزریق بوتاکس

نتیجه‌ تزریق بوتاکس در کرج به عوامل مختلفی وابسته است. به این دلیل فرد پیش از تزریق برای اطمینان از مناسب بودن بوتاکس برای او باید حتماً با پزشک مشورت کنید. معمولا در اولین سال تزریق بوتاکس فرد باید هر ۳ الی ۴ ماه یک بار تزریق خود را تکرار کنید. پس از این فاصله بین تزریق‌ ها به ۴ تا ۶ ماه افزایش پیدا می‌کند. باید توجه داشته باشید که بوتاکس عضله هایی را که باعث پدید آمدن چروک بر روی پوست می‌شوند فلج می کند و کمی زمان بر است تا چروک‌ها به طور کامل ناپدید شده و از بین برود. مناسب‌ترین افراد برای تزریق بوتاکس کسانی اند که از نظر جسمی از سلامتی کامل برخوردار هستند و سابقه‌ بیماری‌ های عصبی عضلانی مثل   ام اس و میاستنی گراویس را نداشته‌ باشند و باردار نباشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
این پست توصیه می شود

نظرات