اسلیو معده

در جراحی معده

 اسلیو معده

یکی از انواع جراحی لاغر است، که در آن معده کوچک خواهد شد. در بین عمل‌های کوچک کردن معده، اسلیوگاسترکتومی یا همان اسلیو معده به دلیل کاهش اشتها و نداشتن عوارض زیاد از محبوبیت خاصی در بین افراد چاق برخوردار می باشد. این روش معمولا لاپاروسکوپی انجام می‌شود، که شامل قرار دادن ابزارهایی از طریق چند برش کوچک در بالای شکم است. در طی این عمل جراحی چاقی، حدود ۸۰ درصد از معده برداشته می‌شود. معده را که شبیه لوله است به اندازه و شکل موز تبدیل می‌کند. محدود کردن اندازه معده مقدار غذایی که فرد می تواند مصرف کند را محدود می‌کند. جراحی اسلیو نوعی از جراحی چاقی است. که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می‌گیرد.

همه چیز درباره عمل اسلیو معده

عمل جراحی اسلیو معده به این شکل است که معده بیمار را به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی از ۵ نقطه مختلف برش‌های بسیار کوچک می‌دهند. سپس ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده را از شکم خارج می کنند و معده به شکل لوله باریکی در می‌آید. در واقع نقش معده طوری می‌شود که غذا را از مری به روده‌ها می‌رساند اما طی همین فرایند انتقال غذا، چون معده در حالت عادی خود نیست و از حجم آن کم شده، به صورت انسدادی برای فرد کار کرده و مانع از خوردن بیش از حد فرد می‌شود. و فرد در هر وعده غذایی نتوانسته بیش از سه تا چهار لقمه بیشتذ بخورد و سریعاً احساس سیری می کند.

جراحی چاقی اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، جراحی چاقی اسلیو معده می‌تواند گزینه‌ای متناسب برای افرادی با خصوصیات زیر باشد: شاخص توده بدنی یا BMI برابر ۴۰ یا بالاتر (چاقی شدید) است. BMI فرد بین ۳۵ تا ۳۹٫۹ (چاقی) است و یا مشکلات مرتبط با وزن رو به روست مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید. در بعضی موارد، اگر BMI فرد بین ۳۰ تا ۳۴ سال باشد. و با مشکلات جدی مرتبط با وزن مرتبط هست، ممکن است واجد شرایط جراحی خاصی باشد.

مزایا و معایب جراحی اسلیو معده در کرج

جراح چاقی اسلیو معده کرج به دلیل کاهش وزن شدید و کم خطر بودن آن بسیار مناسب افرادی است. که مبتلا به بیماری چاقی مفرد هستند است و مزایای زیادی برای بیمار  دارد. از جمله این مزایاآن می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون نیاز به جای گذاری وسیله خارجی در داخل بدن بیمار
 • مزیان عمکرد و رضایت بیشتر نسبت به بقیه درمان ها
 • کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن
 • به وجود نبامدن مشکلات گواشی
 • کوتاه بودن زمان جراحی چاقی
 • بیشتر شدن اعتماد به نفس
 • حفظ روده در مسیر گوارش
 • به وجود آمدن بی اشتهایی

معایب

هر عمل جراحی عوارضی دارد . عوارض عمل اسلیو معده به دو دسته تقسیم شده است؛
دسته اول : عوارضی سریع عمل اسلیو معده است که در مدت زمان کوتاهی پس از عمل معده خود را نشان می دهد.
بدترین عارضه سریعی که می تواند داشته باشد، شکست در عمل اسلیو معده می باشد. این حالت در صورتی است که میزان برداشت از معده کم بوده و نتوانسته باعت کم شدن اشتها شود و  مشکل اضافه‌ وزن فرد را از بین ببرد. به علاوه، حالت تهوع، استفراغ و وجود خون از عوارضی است که در هفته اول رایج هستند. برای افرادی که از قبل مشکل سوء هاضمه داشته و ناراحتی معده دارند بعد از عمل اسلیو معده، تشدید می شود.

دسته دوم : عوارض عمل اسلیو معده عوارض بلندمدت و مزمن هستند که از تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند به‌دست‌آمده است. برای مثال، افراد ممکن است در اثر رژیم غذایی عمل اسلیو معده نتوانند با خوردن غذا آرام شوند و به همین دلیل به عوامل دیگری همچون الکل و اعتیاد روی ‌آورند. از عوارض بلندمدت دیگر می‌توان به بازگشت وزن اشاره کرد که دلایل متعددی دارد، همچون عدم اجرای رژیم غذایی عمل اسلیو معده و یا انشعاب اسلیو معده که به معنای افزایش دوباره حجم معده است.

فرق بین استیو معده با بای پس و حلقه معده چیست؟

 • استیو معده (Sleeve Gastrectomy)
استیو معده یا گاسترکتومی آستینی یکی از روش‌های جراحی کاهش وزن است که طی آن بخش بزرگی از معده برداشته می‌شود و یک معده کوچک به شکل آستین باقی می‌ماند. این عمل باعث کاهش حجم معده و در نتیجه کاهش میزان غذا خوردن و احساس سیری سریع‌تر می‌شود. از مزایای این روش می‌توان به کاهش سریع وزن و کاهش ترشح هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) اشاره کرد. این جراحی غیر قابل برگشت است و تغییرات دائمی در ساختار معده ایجاد می‌کند.
 • بای پس معده (Gastric Bypass)
بای پس معده یکی دیگر از روش‌های جراحی کاهش وزن است که شامل ایجاد یک کیسه کوچک در قسمت بالایی معده و اتصال مستقیم آن به روده کوچک است. این روش دو مکانیسم کاهش وزن دارد: محدودیت حجم غذا و کاهش جذب مواد مغذی. بای پس معده به دلیل ترکیب این دو مکانیسم، یکی از موثرترین روش‌های کاهش وزن محسوب می‌شود. با این حال، به دلیل تغییر مسیر جذب مواد غذایی، ممکن است بیماران نیاز به مکمل‌های ویتامینی و معدنی داشته باشند.
 • حلقه معده (Gastric Banding)
حلقه معده یک روش جراحی کم‌تهاجمی‌تر است که طی آن یک حلقه قابل تنظیم در قسمت بالایی معده قرار می‌گیرد. این حلقه قابل تنظیم است و می‌تواند حجم معده را کاهش داده و سرعت عبور غذا را کنترل کند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت تنظیم حلقه و برگشت‌پذیری آن اشاره کرد. با این حال، کاهش وزن با این روش ممکن است کندتر باشد و نیاز به پیگیری مداوم برای تنظیم حلقه دارد.
مقایسه:
 1. پایداری و برگشت‌پذیری: استیو معده و بای پس معده جراحی‌های غیرقابل برگشت هستند، در حالی که حلقه معده قابل تنظیم و برگشت‌پذیر است.
 2. مکانیزم عمل: استیو معده و حلقه معده عمدتاً از طریق محدود کردن حجم معده عمل می‌کنند، در حالی که بای پس معده علاوه بر محدودیت حجم، جذب مواد غذایی را نیز کاهش می‌دهد.
 3. نتایج کاهش وزن: بای پس معده معمولاً منجر به کاهش وزن سریع‌تر و بیشتری می‌شود، در حالی که حلقه معده ممکن است نتایج کندتری داشته باشد.
 4. نیاز به مکمل‌ها: بای پس معده به دلیل کاهش جذب مواد غذایی ممکن است نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی بیشتری داشته باشد.
این تفاوت‌ها می‌توانند به بیماران کمک کنند تا بهترین روش را بر اساس نیازها و شرایط فردی خود انتخاب کنند. مشاوره با یک جراح متخصص می‌تواند به تصمیم‌گیری صحیح و موفقیت‌آمیز کمک کند.

روند کاهش وزن پس از اسلیو معده چگونه است؟

اگر به طور میانگین حساب کنیم، افرادی که اسلیو معده انجام می دهند حدود۶۰ الی ۷۰ درصد اضافه وزن خود را از دست می‌دهند.

 • دو هفته اول : ۵ تا ۱۰ کیلو، عمده بیماران روزانه نزدیک به ۰. ۵ کیلو وزن کم می‌کنند.
 • سه ماهه اول : ۳۵-۴۵ درصد اضافه وزن از دست می‌رود.
 • شش ماهه اول : ۵۰-۶۰ درصد اضافه وزن کم می‌شود.
 • سال اول: ۶۰-۷۰ درصد وزن اضافه بدن از بین می‌رود.

بیشتر افراد ۱ الی ۲ سال بعد از عمل به کم ترین وزن خودشان دست پیدا می‌کنند. و خوب است بدانید که عمل اسلیو معده نزدیک به ۸۰-۹۰ درصد نتیجه بخشی دارد.

رژیم غذایی پس از  اسلیو معده چگونه است؟

در روز اول بعضی از پزشکان اجازه می دهند بیمار اب بخورد. از روز دوم تا چهارم می توانید مایعات مصرف کند. مثل اب میوه، شیر و ماست، وپ میکس شده و ابکی، شیک های پروتئینی، و دیگر مایعات.
پس از گذشت ۳ هفته می توانید یک رژیم غذایی ملایم و متعادل داشته باشید. اگر پس از هفته سوم غذایی میل کردید که احساس کردید معده تان را اذیت کرد از مصرف ان پرهیز کنید.  پس از این جراحی به دلیل این که بیمار نمی تواند مثل سابق وعده های غذایی خود را داشته باشد باید از مولتی ویتامین ها وB کمپلکس استفاده کند.
اگر این جراحی را انجام دادید می توانید پس از گذشت ۳۵ الی ۴۰ روز به شکل قبل موعده های غذایی خود را داشته باشید. اگر احساس سیری به شما دست داد به غذا خوردن ادامه ندهید.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

برای عمل اسلیو معده در هر فرد وزن مناسب متفاوت از فرد جراحی دیگر است. اما به‌طور کلی اگر شاخص توده بدنی(BMI) بیمار حداقل ۳۰ باشد، صلاحیت انجام عمل جراحی اسلیو را دارد. جراح فوق تخصص لاپاراسکوپی برای تعیین صلاحیت و عدم صلاحیت فرد جهت انجام عمل جراحی اسلیو از شاخص توده بدنی استفاده می کند. گاها از روش اندازه‌ گیری دور کمر هم استفاده می‌کنند. اما شاخص بی ام آی بهترین و دقیق‌ترین روش برای تعیین میزان اضافه وزن به شمار می‌رود. پزشک با در نظر گرفتن سابقه درمانی، شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای هم نوع جراحی مناسب شما را انتخاب می کند.

چه بیماری هایی با این جراحی درمان می شوند؟

در تمام دنیا هر ساله تعداد زیادی از مردم به دلیل بیماری هایی که ناشی از چاقی هستند بیمار می شوند.  و جان خود را از دست می دهند. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده است که چاقی باعث می شود بسیاری از بیماری های خطرناک به سراغ ما بیاید. به این دلیل جراحی اسلیو معده که باعث کاهش چشمگیر وزن می شود. می تواند از این بیماری ها جلوگیری کند و ان ها را درمان کند.
افرادی زیادی هستند که انجام این جراحی باعث درمان بیماری های ان ها شده است. به عنوان مثال درصد بسیار زیاد و چشمگیری از کسانی که به دیابت نوع ۲ دچار هستند بهبود میابند.
از جمله بیماری هایی که کاهش وزن باعث درمان ان ها می شود:

 • تستوسترون پایین
 • مشکلات مفصلی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • کبد چرب
 • ناباروری
 • نقرس
 • آسم
 • و …

مصرف پروتئین پس از جراحی

در هفته دوم بعد از جراحی فرد باید به صورت منظم مایعات مصرف شود. تا بدن او دهیدراته نباشد و دچار کمبود اب نشود. اگر از مایعات با پروتئین بالا استفاده شود بسیار مفید است.
می‌توانید از پودر های پروتئینی در هرروز به‌ اندازه ۲۰ گرم مصرف کنید. در این فاز که دو هفته از جراحی گذشته است نمی‌توانید از غذاهایی که قندی هستند. غذاهای چرب و غذا های سنگین مثل سوپ سبزیجات استفاده کنید. اما به جای ان می توانید آبمیوه رقیق‌شده، ماست بدون قند و بدون چربی، نودل‌های بسیار نرم، سوپ‌های رقیق‌شده را جایگزین کنید.
زمان ورود به هفته سوم  می توانید از پوره ها و غذا هایی که مقداری جامد هستند استفاده کرد. و باید تا روزی ۶۰ الی ۸۰ گرم پروتئین به بدن برسانید. در این مدت پوره سیب زمینی، پوره کنسرو مرغ و ماهی، ماست یونانی میل کنید

رعایت رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده در کرج تا چه مقدار حائز اهمیت می باشد؟

پس از جراحی اسلیو معده شما باید به دستورات پزشک خود عمل کنید و راه دیگری هم برای شما وجود نخواهد داشت. زیرا معده شما گنجایش حجم غذا را نداشته و باعث اسیب به معده شده و موجب بد شدن حال شما خواهد شد. نه تنها بعد از عمل جراحی شما باید پیش از انجام عمل هم رژیم غذایی که پزشک به شما دستور می دهد را رعایت کنید. در اکثر مواع پزشک در چنین شرایطی تجویز می کند. که از ۳ روز پیش از عمل مصرف خوراکی جامد را کمتر و با به طور کل قطع کنید و به جای ان غذا های رقیق و مایعات مصرف کنید.

هزینه جراحی چاقی در کرج

عوامل بسیاری در هزینه جراحی چاقی (اسلیو معده) موثر است. که در ادامه این عوامل را برای شما شرح می دهیم:

 • دانش، مهارت و تجربه بهترین جراح برای انجام عمل جراحی از بزرگترین عوامل موثر در هزینه است.
 • هزینه‌های مشاوره و ویزیت قبل و بعد از جراحی اسلیو معده
 • خرید دارو و انجام آزمایشات قبل و پس از عمل
 • موقعیت مکانی و تجهیزات کلینیک یا بیمارستان
 • شهر و منطقه ای که بیمار قصد جراحی دارد
 • و….

سوالات متداول جراحی اسلیو معده 

اسلیو معده انجام دهیم یا بای پس معده؟

جراحی اسلیو معده به دلیل سهولت تکنیکی و پایین‌تر بودن عوارض بلند مدت آن در سال‌ های اخیر بیشتر از بای پس معده متقاضی دارد. مدت زمان جراحی اسلیو معده در کرج به طور میانگین بین ۴۰ الی۷۰ دقیقه می باشد. در صورتی که بای پس معده بین ۲ الی ۳ ساعت زمان بر است. با انجام این جراحی امکان اینکه دچار کمبود ویتامین یا مادۀ غذایی شوید خیلی پایین‌تر است. و علاوه بر آن بدجذبی در این جراحی پیش نخواهد آمد. در صورتی که یکی از عمده‌ترین عوارض پس از بای پس معده، جذب نشدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن می باشد. عوارض بلند مدت بعد از عمل بای پس معده مسدود شدن روده، زخم معده حاشیه‌ای و فتق داخلی است. که برای مراجغه کنندگانی که که اسلیو معده انجام می‌دهند عموما خیلی به ندرت رخ می‌دهد.

آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟

اول  این که درد پس از جراحی جز جدایی ناپذیر تمام جراحی ها است. حالا یک جراحی کمتر و یکی بیشتر می باشد. و در جواب سوال اصلی اینکه بلی، پس از جراحی اسلیو معده کمی درد را تجربه خواهید کرد که التبه این قسمتی از بهایی است که در راه رسیدن به تناسب اندام خواهید داد. و در آخر اینکه اگر به دستورات پزشک خود گوش دهید و رژیم و ورزش مناسب خود را رعایت کنید، درد بسیار کمتری را تحمل خواهید کرد. علاوه بر آن ، امکان دارد مقداری احساس برافروختگی در اطراف برش (های) خود داشته باشید. تعداد خیلی کمی از بیماران پس از جراحی درد کمی در گردن یا شانه ها را تجربه می کنند. اما هیچ جای نگرانی نمی باشد. زیرا با استفاده از دارو مشکل حل خواهد شد.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

همان طور که گفتیم جراحی کاهش وزن اسلیو معده، شکل ظاهری بدن و عملکرد دستگاه گوارش شما را به طور کلی عوض می کند. و در کاهش وزن و کنترل بیماری‌ های مرتبط با چاقی مثل دیابت، آپنه انسداد خواب و سکته… موثر می باشد. در نتیجه افرادی که دارای اضافه وزن و بیماری‌ های مرتبط با آن هستند و قصد دارند با کاهش وزن زیاد، تغییراتی را در ظاهر خود شاهد باشند، باید عمل اسلیو معده در کرج را انجام دهند. شاید بعضی افراد قادر به تغییر رژیم غذایی نباشند یا حتی با تغییر رژیم غذایی خود نتوانند به وزن ایده‌آل خود برسند. یکی از راهکار هایی که به این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود، عمل اسلیو معده است که در مدت کوتاهی منجر به کاهش وزن زیاد خواهد شد.

آیا پس از انجام اسلیو معده امکان وزن کم نکردن وجود دارد؟

اگر پس از انجام جراحی اسلیو معده طبق دستورات پزشکتان عمل کنید صد در صد وزن کم کرده و نتیجه خواهید گرفت. و امکان اینکه از این جراحی نتیجه نگیرید وجود ندارد، زیرا معده با انجام این جراحی کوچک می شود و جایی برای غذا ندارد. اما اینکه پس از رسیدن وزن ایده التان وزن خود را ثابت نگه دارید، به رژیم و سبک زندگی خودتان بستگی دارد. اما خیالتان راحت باشد که پس از جراحی کاهش وزن چشمگیری خواهید داشت.

 جراحی زیبایی اسلیو معده چیست؟
جراحی زیبایی اسلیو معده یا جراحی لاپاراسکوپیک اسلیو معده یک روش جراحی است که با استفاده از تکنیک‌های جراحی لاپاراسکوپیک، جراحی معده و مری انجام می‌دهد تا بهبودی در اسیدیته معده و جلوگیری از رفتن محتوای معده به بالا ایجاد کند.

 کدام بیماران مستعد جراحی زیبایی اسلیو معده هستند؟
جراحی زیبایی اسلیو معده معمولاً برای بیمارانی که دچار اسلیو معده با علائم شدید هستند و به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، توصیه می‌شود. همچنین برای بیمارانی که مشکلات جدی به علت اسلیو معده دارند، مانند التهاب مری تکراری یا تضعیف جدی از نظر تغذیه، جراحی ممکن است مناسب باشد.

 چگونه جراحی زیبایی اسلیو معده انجام می‌شود؟
در جراحی زیبایی اسلیو معده، پزشک از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌کند. ابتدا چندین سوراخ کوچک در ناحیه شکم ایجاد می‌شود و سپس از طریق این سوراخ‌ها ابزارهای کوچکی را وارد کرده و معده را به سمت پایین بالا می‌کشند و مری را در اطراف محل اتصال به معده محکم می‌کنند. این روش به عنوان یک روش جراحی کم تهاجمی شناخته می‌شود.

 چه مدت زمان بهبود پس از جراحی زیبایی اسلیو معده طول می‌کشد؟
زمان بهبود پس از جراحی زیبایی اسلیو معده بستگی به هر فرد و شرایط خاص آن فرد دارد. اما به طور کلی، بیماران معمولاً بعد از چند روز از بیمارستان مرخص می‌شوند و در مدت ۱ تا ۲ هفته به فعالیت‌های روزمره خود برمی‌گردند. با این حال، رفتارهای خاصی مانند برخی از محدودیت‌های غذای۵٫ سوال: آیا جراحی زیبایی اسلیو معده با خطراتی همراه است؟
همانند هر جراحی دیگری، جراحی زیبایی اسلیو معده نیز خطرات و عوارضی ممکن است داشته باشد. عوارض ممکن شامل خونریزی، عفونت، تشکیل خونریزی داخلی، آسیب به اعصاب و عضلات، واکنش به آنستزی و عوارض مربوط به تهوع و استفراغ پس از جراحی می‌شود. باید با پزشک خود درباره خطرات و عوارض مربوط به جراحی صحبت کرده و اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید.

آیا جراحی زیبایی اسلیو معده بهبود کامل و دائمی در اسلیو معده ایجاد می‌کند؟
جراحی زیبایی اسلیو معده ممکن است بهبود قابل توجهی در علائم اسلیو معده ایجاد کند، اما ممکن است به طور کامل و دائمی مشکل را حل نکند. عواملی مانند سبک زندگی، رژیم غذایی و عوامل وراثتی می‌توانند بر تکرار علائم تأثیر بگذارند. پس از جراحی، ممکن است به تغییر رژیم غذایی و استفاده از داروهای مشخص ادامه دهید.

 آیا جراحی زیبایی اسلیو معده باعث افزایش وزن می‌شود؟
جراحی زیبایی اسلیو معده به تنهایی باعث افزایش وزن نمی‌شود. در واقع، بعد از جراحی، برخی بیماران به دلیل کاهش اسیدیته معده و کوچک شدن حجم معده، تمایل به مصرف غذاهای کمتر و کاهش وزن دارند. با این حال، تغییرات در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند تأثیر بزرگی بر بهبودی و کنترل وزن پس از جراحی داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
این پست توصیه می شود

نظرات