اسلیو معده

در جراحی معده

 اسلیو معده

یکی از انواع جراحی لاغر است، که در آن معده کوچک خواهد شد. در بین عمل‌های کوچک کردن معده، اسلیوگاسترکتومی یا همان اسلیو معده به دلیل کاهش اشتها و نداشتن عوارض زیاد از محبوبیت خاصی در بین افراد چاق برخوردار می باشد. این روش معمولا لاپاروسکوپی انجام می‌شود، که شامل قرار دادن ابزارهایی از طریق چند برش کوچک در بالای شکم است. در طی این عمل جراحی چاقی، حدود ۸۰ درصد از معده برداشته می‌شود. معده را که شبیه لوله است به اندازه و شکل موز تبدیل می‌کند. محدود کردن اندازه معده مقدار غذایی که فرد می تواند مصرف کند را محدود می‌کند. جراحی اسلیو نوعی از جراحی چاقی است. که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می‌گیرد.

جراحی چاقی اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است

به طور کلی، جراحی چاقی اسلیو معده می‌تواند گزینه‌ای متناسب برای افرادی با خصوصیات زیر باشد: شاخص توده بدنی یا BMI برابر ۴۰ یا بالاتر (چاقی شدید) است. BMI فرد بین ۳۵ تا ۳۹٫۹ (چاقی) است و یا مشکلات مرتبط با وزن رو به روست مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید. در بعضی موارد، اگر BMI فرد بین ۳۰ تا ۳۴ سال باشد. و با مشکلات جدی مرتبط با وزن مرتبط هست، ممکن است واجد شرایط جراحی خاصی باشد.

مزایا و معایب جراحی اسلیو معده در کرج

جراح چاقی اسلیو معده کرج به دلیل کاهش وزن شدید و کم خطر بودن آن بسیار مناسب افرادی است. که مبتلا به بیماری چاقی مفرد هستند است و مزایای زیادی برای بیمار  دارد. از جمله این مزایاآن  می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون نیاز به جای گذاری وسیله خارجی در داخل بدن بیمار
 • مزیان عمکرد و رضایت بیشتر نسبت به بقیه درمان ها
 • کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن
 • به وجود نبامدن مشکلات گواشی
 • کوتاه بودن زمان جراحی چاقی
 • بیشتر شدن اعتماد به نفس
 • حفظ روده در مسیر گوارش
 • به وجود آمدن بی اشتهایی

معایب

هر عمل جراحی عوارضی دارد . عوارض عمل اسلیو معده به دو دسته تقسیم شده است؛
دسته اول : عوارضی سریع عمل اسلیو معده است که در مدت زمان کوتاهی پس از عمل معده خود را نشان می دهد.
بدترین عارضه سریعی که می تواند داشته باشد، شکست در عمل اسلیو معده می باشد. این حالت در صورتی است که میزان برداشت از معده کم بوده و نتوانسته باعت کم شدن اشتها شود و  مشکل اضافه‌ وزن فرد را از بین ببرد. به علاوه، حالت تهوع، استفراغ و وجود خون از عوارضی است که در هفته اول رایج هستند. برای افرادی که از قبل مشکل سوء هاضمه داشته و ناراحتی معده دارند بعد از عمل اسلیو معده، تشدید می شود.

دسته دوم : عوارض عمل اسلیو معده عوارض بلندمدت و مزمن هستند که از تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند به‌دست‌آمده است. برای مثال، افراد ممکن است در اثر رژیم غذایی عمل اسلیو معده نتوانند با خوردن غذا آرام شوند و به همین دلیل به عوامل دیگری همچون الکل و اعتیاد روی ‌آورند. از عوارض بلندمدت دیگر می‌توان به بازگشت وزن اشاره کرد که دلایل متعددی دارد، همچون عدم اجرای رژیم غذایی عمل اسلیو معده و یا انشعاب اسلیو معده که به معنای افزایش دوباره حجم معده است.

رژیم غذایی پس از  اسلیو معده چگونه است؟

در روز اول بعضی از پزشکان اجازه می دهند بیمار اب بخورد. از روز دوم تا چهارم می توانید مایعات مصرف کند. مثل اب میوه، شیر و ماست، وپ میکس شده و ابکی، شیک های پروتئینی، و دیگر مایعات.
پس از گذشت ۳ هفته می توانید یک رژیم غذایی ملایم و متعادل داشته باشید. اگر پس از هفته سوم غذایی میل کردید که احساس کردید معده تان را اذیت کرد از مصرف ان پرهیز کنید.  پس از این جراحی به دلیل این که بیمار نمی تواند مثل سابق وعده های غذایی خود را داشته باشد باید از مولتی ویتامین ها وB کمپلکس استفاده کند.
اگر این جراحی را انجام دادید می توانید پس از گذشت ۳۵ الی ۴۰ روز به شکل قبل موعده های غذایی خود را داشته باشید. اگر احساس سیری به شما دست داد به غذا خوردن ادامه ندهید.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

برای عمل اسلیو معده در هر فرد وزن مناسب متفاوت از فرد جراحی دیگر است. اما به‌طور کلی اگر شاخص توده بدنی(BMI) بیمار حداقل ۳۰ باشد، صلاحیت انجام عمل جراحی اسلیو را دارد. جراح فوق تخصص لاپاراسکوپی برای تعیین صلاحیت و عدم صلاحیت فرد جهت انجام عمل جراحی اسلیو از شاخص توده بدنی استفاده می کند. گاها از روش اندازه‌ گیری دور کمر هم استفاده می‌کنند. اما شاخص بی ام آی بهترین و دقیق‌ترین روش برای تعیین میزان اضافه وزن به شمار می‌رود. پزشک با در نظر گرفتن سابقه درمانی، شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای هم نوع جراحی مناسب شما را انتخاب می کند.

چه بیماری هایی با این جراحی درمان می شوند؟

در تمام دنیا هر ساله تعداد زیادی از مردم به دلیل بیماری هایی که ناشی از چاقی هستند بیمار می شوند.  و جان خود را از دست می دهند. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده است که چاقی باعث می شود بسیاری از بیماری های خطرناک به سراغ ما بیاید. به این دلیل جراحی اسلیو معده که باعث کاهش چشمگیر وزن می شود. می تواند از این بیماری ها جلوگیری کند و ان ها را درمان کند.
افرادی زیادی هستند که انجام این جراحی باعث درمان بیماری های ان ها شده است. به عنوان مثال درصد بسیار زیاد و چشمگیری از کسانی که به دیابت نوع ۲ دچار هستند بهبود میابند.
از جمله بیماری هایی که کاهش وزن باعث درمان ان ها می شود:

 • تستوسترون پایین
 • مشکلات مفصلی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • کبد چرب
 • ناباروری
 • نقرس
 • آسم
 • و …

مصرف پروتئین پس از جراحی

در هفته دوم بعد از جراحی فرد باید به صورت منظم مایعات مصرف شود. تا بدن او دهیدراته نباشد و دچار کمبود اب نشود. اگر از مایعات با پروتئین بالا استفاده شود بسیار مفید است.
می‌توانید از پودر های پروتئینی در هرروز به‌ اندازه ۲۰ گرم مصرف کنید. در این فاز که دو هفته از جراحی گذشته است نمی‌توانید از غذاهایی که قندی هستند. غذاهای چرب و غذا های سنگین مثل سوپ سبزیجات استفاده کنید. اما به جای ان می توانید آبمیوه رقیق‌شده، ماست بدون قند و بدون چربی، نودل‌های بسیار نرم، سوپ‌های رقیق‌شده را جایگزین کنید.
زمان ورود به هفته سوم  می توانید از پوره ها و غذا هایی که مقداری جامد هستند استفاده کرد. و باید تا روزی ۶۰ الی ۸۰ گرم پروتئین به بدن برسانید. در این مدت پوره سیب زمینی، پوره کنسرو مرغ و ماهی، ماست یونانی میل کنید

رعایت رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده در کرج تا چه مقدار حائز اهمیت می باشد؟

پس از جراحی اسلیو معده شما باید به دستورات پزشک خود عمل کنید و راه دیگری هم برای شما وجود نخواهد داشت. زیرا معده شما گنجایش حجم غذا را نداشته و باعث اسیب به معده شده و موجب بد شدن حال شما خواهد شد. نه تنها بعد از عمل جراحی شما باید پیش از انجام عمل هم رژیم غذایی که پزشک به شما دستور می دهد را رعایت کنید. در اکثر مواع پزشک در چنین شرایطی تجویز می کند که از ۳ روز پیش از عمل مصرف خوراکی جامد را کمتر و با به طور کل قطع کنید و به جای ان غذا های رقیق و مایعات مصرف کنید.

هزینه جراحی چاقی در کرج

عوامل بسیاری در هزینه جراحی چاقی (اسلیو معده) موثر است. که در ادامه این عوامل را برای شما شرح می دهیم:

 • دانش، مهارت و تجربه بهترین جراح برای انجام عمل جراحی از بزرگترین عوامل موثر در هزینه است.
 • هزینه‌های مشاوره و ویزیت قبل و بعد از جراحی اسلیو معده
 • خرید دارو و انجام آزمایشات قبل و پس از عمل
 • موقعیت مکانی و تجهیزات کلینیک یا بیمارستان
 • شهر و منطقه ای که بیمار قصد جراحی دارد
 • و….

سوالات متداول جراحی اسلیو معده در کرج

اسلیو معده انجام دهیم یا بای پس معده؟

جراحی اسلیو معده به دلیل سهولت تکنیکی و پایین‌تر بودن عوارض بلند مدت آن در سال‌ های اخیر بیشتر از بای پس معده متقاضی دارد. مدت زمان جراحی اسلیو معده در کرج به طور میانگین بین ۴۰ الی۷۰ دقیقه می باشد در صورتی که بای پس معده بین ۲ الی ۳ ساعت زمان بر است. با انجام این جراحی امکان اینکه دچار کمبود ویتامین یا مادۀ غذایی شوید خیلی پایین‌تر است. و علاوه بر آن بدجذبی در این جراحی پیش نخواهد آمد. در صورتی که یکی از عمده‌ترین عوارض پس از بای پس معده، جذب نشدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن می باشد. عوارض بلند مدت بعد از عمل بای پس معده مسدود شدن روده، زخم معده حاشیه‌ای و فتق داخلی است. که برای مراجغه کنندگانی که که اسلیو معده انجام می‌دهند عموما خیلی به ندرت رخ می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
این پست توصیه می شود

نظرات